19 lipca 2016

MindReset – jak szybko regenerować umysł?

Stany umysłu

Narzędzie MindReset oparte jest o techniki mindfullness które pozwalają zwiększyć poziom uważności i szybciej regenerować umysł w trakcie dnia.

Aby zregenerować umysł potrzebujemy odciąć go od bodźców, myśli, obiektów z otoczenia itd. Zatem naturalnie będziemy chcieli wykonać prostą formę relaksacji. Jednak w tym wypadku będzie miała ona nieco niestandardowy przebieg a jej dyskretna forma sprawi, że z łatwością będzie możliwa do wykorzystania nawet w miejscu pracy.

Być może wiesz, że umysł posiada „zbiornik energii mentalnej” na każdy dzień który możemy przyrównać do baterii lub zbiornika z paliwem. Ta energia decyduje o tym jak długo i z jaką jakością jesteśmy w stanie sterować naszą uwagą. Istnieją oczywiście sposoby trenowania umysłu w taki sposób aby powiększyć objętność naszej „umysłowej baterii”.

Jednak teraz skupimy się na tym co zrobić kiedy bateria się wyczerpuje a my nie chcemy ratować się zastrzykiem cukru tylko chcielibyśmy naturalnie przywrócić sobie równowagę i spokój umysłu oraz energię do działania.

MindReset to technika oparta o metody Mindfullness które wykazały, że podczas specyficznej formy relaksacji umysł dosłownie „wyłącza się” i resetuje bardzo szybko – niczym podczas głębokiego snu.

Jak więc przeprowadzić taki MindReset?

Krok 1:

Znajdź miejsce w którym przez ok. 5min nikt nie będzie Ci przeszkadzał.

Krok 2:

Usiądź wygodnie w stabilnej pozycji i zamknij oczy.

Krok 3:

Skieruj uwagę na swój oddech – nie staraj się go ani pogłębiać ani spłycać, po prostu świadomie go obserwuj. Wyczuj conajmniej 5 oddechów pod rząd.

Krok 4:

Swoją uwagę skieruj na specyficzny moment kiedy zakończysz wydech i zanim rozpoczniesz kolejny wdech – jest tam krótka pauza jaką możesz intuicyjnie wyczuć swoją uwagą. Przy kolejnych 5 oddechach skup swoją uwagę w pełni na tej przestrzeni/pauzie.

Krok 5:

Wyczuj 5 oddechów pod rząd a następnie całą uwagę skieruj do przestrzeni pomiędzy oddechami – wyobraź sobie, że „zapadasz się w niej” niczym w czarnej dziurze i widzisz tylko „czarny ekran”.

Krok 6:

Pozostań w tej obserwacji na punkcie pomiędzy oddechami jednocześnie zwalniając umysł zupełnie tak jakbyś włączył wygaszacz ekranu na komputerze – pozwalaj myślom przepływać, skup się na punkcie pomiędzy oddechami i na metaforze „wyłączenia ekranu”. Pozostań w tym stanie przez 2-5min.

Krok 7:

Delikatnie otwórz oczy (bez „wyrywania” umysłu ze stanu) i zauważ pustą przestrzeń w umyśle która przypomina czystą kartkę papieru lub pulpit komputera świeżo po uruchomieniu.

Krok 8:

Z tego stanu czyli „czystej karty” możesz zarówno wejść w stan spokojnej, głębszej relfeksji lub transu jak i nadać dynamiki rozpędzając koncentrację do stanów uptime/flow.

Pamiętaj:

1. Możesz używać techniki MindReset w dowolnym miejscu i porze. Jedynym warunkiem jest to abyś mógł w spokoju skupić się do wewnątrz przez 5-10min.

Nie potrzebujesz przyjmować żadnej specjalnej pozycji ani mieć ze sobą jakichkolwiek dodatkowych przedmiotów.

2. W miarę treningu Twoja regeneracja będzie następowała szybciej ponieważ umysł „zakoduje wzorzec” i będzie wiedział jaki proces uruchomić w momencie kiedy wykonujesz technikę MindReset.

3. Ta metoda pozwoli Ci zregenerować się w ciągu dnia pracy bez nadużywania kawy, napojów energetycznych i słodyczy – jednak pamiętaj, że aby Twoja bateria pracowała dobrze na co dzień warto odpowiednio planować pracę (np. z arkuszem MindWorkFlow) i powiększać pojemność swojej energii z treningiem MindFullness.